جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عوامل تشکیل کوکون خالی(پوچ)

عوامل تشکیل کوکون خالی(پوچ) چندین مورد میباشد که بطور کامل آنها را توضیح داده ایم این صفحه را بدقت مطالعه کنید.

در این نوشته سعی داریم در زمینه عواملی که در تشکیل کوکون خالی و پوچ تاثیرگذار هستند با شما دوستان صحبت کنیم.

09189644436 هـاشمـی
کانال آموزشی پرورش زالو در ایتا
پیام به ادمین (مدیر سایت) در ایتا

شرایط پرورش زالو / ایران زالو دات کام
عوامل تشکیل کوکون خالی(پوچ) 16

مطمئنا اگر در زمینه پرورش و تکثیر زالو فعالیت می کنید با این مورد برخورد داشته اید و یا شنیده اید که یکی از همکارانتان برداشت پیله پوچ نیز داشته است.

مشخص است که اگر پیله های شما دارای ضریب تاثیر بالاتر باشد بسیار بهتر خواهد بود ما سعی می‌کنیم به کلی ترین و اصلی ترین عواملی که در زمینه تشکیل شدن یک کوکون با کیفیت تاثیرگذار هستند بپردازیم.

ضریب تکثیر بالاتر = سودآوری و درآمد بیشتر

عوامل تشکیل کوکون خالی

به طور کلی باید گفت عواملی که در زمینه تشکیل کوکون تاثیرگذار هستند به دو دسته اصلی عوامل طبیعی و عوامل خارجی دسته بندی می‌شوند.

عوامل تشکیل پیله خالی
عوامل تشکیل کوکون خالی

۱- تولد زودهنگام و یا خروج لاروها از پیله ها

به این حالت تولد طبیعی لاروها گفته می‌شود و دلایل مختلفی مانند سپری شدن زمان نگهداری پیله ها دمای بالا و غیره دارد. البته این مورد جای نگرانی ندارد چرا که لاروها تشکیل شده ولی از کوکون خارج گشته اند.

۲- نبود آلبومین

این دلیل به خاطر عواملی می باشد که زالوی مادر به خاطره تاثیر گرفتن از آن عوامل در داخل پیله ، آلبومین مناسب و یا کافی قرار نداده است تا پیله سالم با تعداد لارو مناسب جهت تغذیه از این آلبومین تشکیل گردد.

عوامل تشکیل پیله خالی
عوامل تشکیل کوکون خالی

۳- جفت گیری نامناسب زالوها

اگر زالوها در زمان جفت گیری به هر دلیلی به درستی نتوانند عمل جفتگیری را انجام دهند و یا عوامل مزاحم باعث اختلال در امر جفتگیری زالوها گردد مطمئناً در بحث کوکون گذاری نیز تأثیرگذار خواهد بود.

۴ -صورت نگرفتن لقاح صحیح

این مورد نیز مانند جفت گیری نامناسب باعث می شود تا پیله های ناسالم و یا خالی به وجود بیاید.

۵- مشکلات در زالوی مادر

همانطور که مطلع هستید و در مقالات گذشته نیز به این موضوع پرداختیم که زالوی مادر بایستی دارای سلامت و انرژی کافی برای عمل جفتگیری و پیله گذاری باشد.
هر عاملی که سلامت زالوی مادر را تهدید کند مطمئناً در امر پیله گذاری نیز تاثیر مستقیم و شدیدی خواهد داشت. هرچه زالوی مادر سالم تر و تغذیه اصولی تری داشته باشد می تواند جفت گیری و پیله گذاری با کیفیت تری نیز ارائه دهد.

عوامل تشکیل پیله خالی - عوامل تشکیل کوکون خالی
عوامل تشکیل کوکون خالی

۱- گندیدن و یا خراب شدن پیله ها

مطمئناً شما به عنوان یک پرورش دهنده و تکثیر کننده زالوی طبی با این مورد برخورد داشته اید و از عوامل اصلی این اتفاق می‌توان به رطوبت خیلی کم و یا رطوبت بسیار بالا اشاره کرد که باعث گندیده شدن و یا خراب شدن پیله ها می شود.
به صورت خلاصه اگر بخواهیم به این نکته اشاره کنیم بایستی اینطور گفت که باید پیله ها را در دما و شرایط مناسبی نگهداری کرد تا سالم مانده و لاروهای با کیفیتی از آن متولد شوند.

عوامل تشکیل پیله خالی
عوامل تشکیل کوکون خالی

۲- حمله حشرات و یا لارو حشرات به پیله زالوها

چنانچه محیط نگهداری زالوی شما دارای حشرات مزاحم باشد می تواند خطر بسیار جدی برای زالو ها و همچنین پیله زالو ها به وجود آورد چرا که محیط تکثیر زالو که دارای خزه مرطوب ، آب و دمای مناسب می باشد بهترین شرایط برای زندگی سایر حشرات و موجودات موذی دیگر است.


پس شرایط را به نحوی مدیریت کنید که هیچ موجودی نتواند در داخل خزه ها و جزیره سازی شما تخم ریزی کند.
البته این مشکل نیز ممکن است از خارج از محیط تکثیر به وجود آید و زمانی که شما خزه های خریداری شده خود را وارد بخش تکثیر زالو ها می کنید بایستی نسبت به شستشو و پاکیزه کردن آنها اقدامات لازم و اصولی را انجام دهید تا خزه ها بعد از قرار گرفتن در محیطی مناسب و گرم ، برای سایر حشرات بستر مناسبی جهت زاد و ولد نشوند.

۳- تحمیل استرس و تنش های خارجی به زالو ها در زمان جفت گیری و یا پیله گذاری

همان طور که از عنوان این قسمت مشخص است مطمئناً اگر در زمان جفت گیری برای زالوهایی که عمل جفت گیری و لقاح را انجام میدهند تنش‌ها و استرس‌های ناگهانی تحمیل گردد منجر به عدم باروری و یا تولید پیله خالی میشود.

عوامل تشکیل پیله خالی
عوامل تشکیل کوکون خالی

۴- ضعیف بودن زالوی مادر

این اتفاق به هر دلیلی می‌تواند بیفتد که به طور کلی میتوان به تغذیه نامناسب و یا جثه کوچک زالوی مادر اشاره نمود. البته در بعضی از مواقع ممکن است زالو بعد از چند سری پیله گذاری در آخرین مرحله پیله گذاری انرژی لازم را نداشته باشد که بایستی قبل از اتفاق چنین مشکلی نسبت به رفع آن با داروهای مناسب اقدام نمود.

۵- نامناسب بودن شرایط پیله گذاری

همانطور که قبلا نیز به این موضوع پرداختیم اگر در زمان پیله گذاری شرایط مناسبی را برای زالو به وجود نیاوریم و زالوی مادر نتواند در شرایط مناسب و صحیحی نسبت به پیله گذاری اقدام نماید احتمالا با پیله های ناقص و یا بی کیفیت مواجه خواهیم شد.

۶- دمای نامناسب

دمای بسیار بالا و یا بسیار کم باعث تشکیل نشدن لاروها و یا به وجود آمدن پیله های بی کیفیت در کوکون ها میشود.

به طور خلاصه باید چنین برداشت که بیشترین و مهمترین عواملی که باعث به وجود آمدن پیله پوچ و یا همان کوکون خالی در امر تکثیر و پرورش زالو می گردد به خود فرد پرورش دهنده بستگی دارد بایستی شرایط و محیط تکثیر زالو به درستی آماده سازی شده و تمامی الزامات محیطی برای زالوها فراهم گردد.

کوکون زالو پیله زالو
عوامل تشکیل کوکون خالی

پیشنهاد می کنیم ببینید :

آموزش جمع آوری اصولی و نگهداری کوکون ها
مراحل تکثیر و پرورش زالو
نکات ساده اما مهم در پرورش و تکثیر زالو برای افراد تازه کار


3 دیدگاه دربارهٔ «عوامل تشکیل کوکون خالی(پوچ)»

 1. زهرا سمیعی منش

  عرض ادب خدمت جناب هاشمی.
  از اونجایی که بنده در جهاد کشاورزی با شما آشنا شدم و کمکهای زیادی به بنده شد ، میخاستم اینجا ازتون تشکر کنم .
  از مطالب آموزندتون هم بسیار سپاسگذارم.
  مهندس اگر امکانش هست بنده رو در کانال و گروه تلگرامی خودتون اضافه کنید.سپاس

  1. سلام خواهش میکنم. از طریق لینک درج شده در بخش تماس با ما میتونید عضو شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا